تسلا الکترونیک

اصل یا کپی

تفاوت قطعات ارجینال و فیک الکترونیکی

نوشته شده توسط :
مهندس محمد علی نکوئی

پدیده ای به نام کپی!

بعد از نوسانات نمایی دلار و کمبود های بازار الکترونیک کشور قطعات فیک ، کپی ، های کپی ، دست دوم و غیر اورجینال در بازار بسیار زیاد شد ، جوری که به زحمت میتوان قطعه اصلی یا ارجینال را تهیه و یا حتی شناسایی کرد!
در زمان های نچندان دور ، وقتی میرفتیم قطعه بخریم همیشه بهترین قطعه از کارخانه های بزرگ مثل تگزاس یا ST رو میخریدیم و اصلا سمت قطعات کپی نمیرفتیم و این قطعات کپی خریداری هم نداشت مگر تولیدکننده هایی که به صورت انبوه و سفارشی این قطعات رو برای مصارف خاص وارد میکردند.

با روند افزایشی قیمت ها و نیاز تولید وصنعت کشور و همچنین کمبود تراشه در دنیا و رونق تکنولوژی تولید تراشه در چین طیف وسیعی از قطعات کپی و غیر اصل رو در بازار شاهد هستیم که با نام و مارک تجاری برند های معتبر عرضه میشن

خب حالا واقعا فرقی میکنه کپی بخریم یا اصل ؟ چقدر؟

تفاوت آی سی فیک و اصل :

بزارید یه مثال براتون بزنم ، آی سی عمومی تایمر NE555 که معرف حضورتون هست! این آی سی به قیمت های مختلف تو بازار فروخته میشه همه هم میگن مال ما اصله و مرغ همسایه هم جوجه اس !
تصویر زیر تراشه آی سی اصلی  Ti NE555D  شرکت تگزاس هست که مشاهده میکنید ، به فاصله ها و طراحی آی سی ، پد ها و ترک ها دقت کنید . این تراشه روی سیلیکونی به ابعاد 1034×762 میکرومتر ساخته شده.

خب حالا توجه شما رو به تصویر زیر که از یک تراشه 555 کپی با شماره Ti NE555 هست جلب میکنم
بماند که سایز این تراشه حتی از نسخه ارجینال کوچکتره تا ارزون تر دربیاد ، به فواصل ترک ها و المان ها دقت کنید

تصویر زیر هم مربوط به یه کپی دی دیگه از این آی سی با همون اسم حک شده Ti NE555 هست
این تراشه روی قطعه سیلیکونی به ابعاد 747×762 میکرو متر ساخته شده.

همه این کپی ها به صورت کلی عملکرد مشابهی با نسخه اصلی دارن اما به دلیل اینکه سعی شده تا حد امکان طراحی رو کوچکتر و ارزون تر دربیارن ممکنه در حد و مرزهای پارامترها مثل حداکثر ولتاژ تغذیه یا فرکانس کاری نتونن درست کار کنن و حتی تحریک پذیری و نویز پذیری بیشتری داشته باشن . همچنین این قطعات خطای تولید بیشتری دارن یعنی درصد خرابی تو تعدادشون بیشتره.
با این همه اگه براتون قیمت مهمه و شانس هم دارید و نمیخواید از تمام توانایی و بیخ حد پارامترهای قطعه استفاده کنید این قطعات هم میتونه کار راه انداز باشه فقط اگه قصد تولید انبوه دارید حتما قطعه کپی رو قبلش در بلند مدت تو مدار تست بشه

در مورد میکرو کنترلر ها کمی وضع فرق میکنه ، در مدل های کپی اکثرا برخی قسمت ها و قابلیت ها حذف شده و یا اصلا به درستی کار نمیکنه ، حافظه های EEPROM روی چیپ قابل اعتماد نیستن . اما با این همه باز هم برای کاربردهای ساده و ارزان قیمت مفیده به شرط اینکه قطعه رو کامل تست کنید ببینید برای کاربرد شما جوابگو هست یا نه و حتما محصول رو زیر بار بزارید و تست کنید

این مطلب را به اشتراک بگذارید

voip
ویپ چیست ؟ همه چیز درباره ویپ Voip

ارتباطات تلفنی قابل اعتماد برای هر کسب و کاری که به دنبال جذب و حفظ مشتریان است ضروری است. همچنین صاحبان مشاغل می خواهند درهزینه‌های سیستم های ارتباطی یکپارچه خود صرفه‌جویی کنند. اینجاست که سیستم‌های تلفن صوتی پیاده‌سازی شده بروی پروتکل‌های اینترنتی (VoIP) وارد عمل می‌شوند.

ادامه مطلب »
طراحی فیلتر باند باریک

فیلتر ها کاربرد بسیاری در مدارات الکترونیک دارند از حذف نویز و ریپل منابع تغذیه تا جدا کردن طیف های فرکانسی امواج رادیویی . فیلتر ها بسته به نوع المانی که با آن ساخته میشوند به دو دسته کلی فعال (ACTIVE) و غیرفعال (PASSIVE) تقسیم میشوند. به عبارتی فیلتر هایی که …

ادامه مطلب »